Na začiatku roku 2021 sme si dovolili pre Vás pripraviť krátky príspevok k jednému z našich najnovších produktov v portfóliu EM-Medical – terapeutickému laseru. V prípade, ak by Vás Laser LT16 zaujal, detailné informácie o tomto zariadení nájdete tu.   

Laserová terapia je praxou osvedčená terapeutická metóda, ktorá sa v humánnej medicíne používa už desaťročia, a v súčasnosti našla svoje významné uplatnenie aj vo veterinárnej medicíne. Záujem o použitie terapeutického laseru v bežnej veterinárnej praxi enormne narastá, a to najmä vďaka oficiálnym výsledkom zo systematického výskumu v tejto oblasti a zverejňovaniu úspešných klinických prípadov priamo z praxe.

Laserová terapia využíva energiu fotónov prenikajúcu do cieľového tkaniva, v ktorom následne spúšťa sled biochemických reakcií. Z hľadiska nomenklatúry existuje množstvo synoným označujúcich terapiu laserom,  napr. na základe typu použitého laseru – LPLT (Low Power Laser Therapy), LILT (Low Intensity Laser Therapy), CLT (Cold Laser Therapy), HPLT (High Power Laser Therapy), avšak princíp tejto terapie spočíva vždy vo fotobiomodulácii (PBM). Tento pojem teda správne označuje používanie terapeutického laseru. Vtipným faktom je, že názov „laser“ je akronymom pre „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation“ (optická amplifikácia stimulovanej emisie žiarenia), ale z technologického hľadiska je laser vlastne optický oscilátor, a teda jeho názov by mal byť „loser“ ako akronym pre „Light Oscilation by Stimulated Emission of Radiation“ (optická oscilácia stimulovanej emisie žiarenia). Pre dvojzmyselnosť spomenutého správneho názvu technológie je však určite zrejmé, prečo sa tento pojem neujal.

Terapeutický laser je teda jednotka, ktorá zabezpečí opakovanú, stimulovanú emisiu a vo forme fotónov/svetelného lúča ju prináša do tkaniva. Laserový lúč má niekoľko špecifických vlastností – je monochromatický, koherentný a kolimovaný. Vďaka týmto jeho vlastnostiam sme schopní do cieľového tkaniva dopraviť pomocou emisie potrebnú energiu.

Obrázok 1.   Efekty fotobiomodulácie; zdroj: https://www.labordetherapy.com/laser-therapy/

 

Lasery sú bežnou súčasťou nášho života – napr. čítačky čiarových kódov, laserové zameriavače, CD/DVD prehrávače, atď. Delia sa na základe viacerých kritérií do niekoľkých skupín.

Väčšina terapeutických laserov patrí do skupiny laserov III. a IV. triedy. Podstatným rozdielom medzi týmito dvoma triedami laserov je ich efektivita – hĺbka prieniku lúča a doba, za akú sa dokáže potrebné množstvo energie dostať do cieľového tkaniva (Obr. 2). Terapia laserom III. triedy je obmedzená predovšetkým pri prieniku do hlbších štruktúr a doba ošetrenia je niekoľkonásobne dlhšia ako pri použití terapeutického laseru IV. triedy.

 

Obrázok 2.    Porovnanie terapeutického laseru III. a IV. triedy;  zdroj: https://bepainfree.com.au/about-laser/

 

Pre optimalizáciu účinku laseru je potrebné využívať správne vlnové dĺžky – teda tie, ktoré sú absorbované žiadanými chromofórami v tkanive. Nižšie vlnové dĺžky od 600 nm do 800 nm  sú absorbované predovšetkým v povrchových tkanivách (melanínom, hemoglobínom a oxyhemoglobínom), a preto sú využívané predovšetkým v ranovom manažmente. Vyššie vlnové dĺžky nad 1000 nm sú absorbované najmä vodou, tkanivo môžu výrazne prehrievať a v terapii sa často nevyužívajú.  Optimálne by mal byť terapeutický laser schopný emitovať žiarenie s vlnovou dĺžkou 600 nm/800 nm – 1000nm, a toto rozmedzie sa označuje ako terapeutické okno.

Z hľadiska optického hazardu je potrebné zdôrazniť, že ošetrujúci personál musí počas terapie nosiť bezpečnostné okuliare a pacient by mal mať tiež nasadené špeciálne okuliare, resp. by mal byť jeho zrak iným spôsobom adekvátne chránený.

Terapeutický laser obyčajne zabezpečuje kontinuálnu, alebo pulznú emisiu svetelného lúča. Kvalitné, moderné terapeutické lasery poskytujú možnosť kombinácie kontinuálnej a pulznej emisie, prípadne tiež použitie ultra-krátkych pulzov. Aj vďaka tomu laser dokáže s minimálnym rizikom prehriatia tkaniva priniesť potrebné množstvo energie v krátkom čase do hlbších vrstiev.

 

Terapeutický laser Laser LT16 a jeho využitie

LaserFlex LT16 od francúzskej spoločnosti Mano Médical je kompaktný, prenosný, vysoko výkonný terapeutický laser IV. triedy. Využíva 3 vlnové dĺžky (640 nm, 810 nm, 980 nm) a kombináciu kontinuálnej emisie s pulznou emisiou. Hlavné účinky jednotlivých vlnových dĺžok sú nasledovné:

  • 640 nm – superficiálne ošetrenie kože a podkožia, anti-edematický efekt.
  • 810 nm – hlboký prienik, produkcia ATP, regenerácia tkaniva, anti-inflamatórny efekt.
  • 980 nm – hlboký prienik, produkcia ATP, oxygenácia tkaniva, analgetický efekt, termický efekt

Aplikácia je veľmi jednoduchá, efektívna a zároveň bezpečná. Veterinárny softvér je prediktívny a v niekoľkých krokoch umožní nastaviť terapeutický protokol pre daného pacienta. Skúsený terapeut však stále môže sám protokoly vytvárať, alebo upravovať podľa svojej potreby a následne si ich uložiť pre ďalšie použitie.

Využitie laseru vo veterinárnej medicíne je veľmi široké a názor, že laser nájde svoje uplatnenie len v praxiach, ktoré sa špecializujú na rehabilitáciu je dávno prekonaný. Laser je plne využiteľný v bežnej veterinárnej praxi a je teda rentabilnou investíciou. Indikácie pre použitie laseru sú naozaj široké: kožné ochorenia –  alopécie, bakteriálne kožné infekcie, hot spot, rany, vredy, ošetrenie jazvy (napr. po mastektómii), otitídy; dentálne ochorenia – gingivitída, stomatitída; neurologické problémy; ortopedické problémy – artritída, degeneratívne kĺbové ochorenia, traumy, fraktúry; ochorenia mäkkých tkanív – hematómy, ruptúry šliach, svalové kontraktúry; ošetrenie “trigger points”; predoperačné/postoperačné ošetrenie miesta rezu – efektívne hojenie, menšia a elastickejšia jazva, redukcia bolesti, opuchu a iné.

Použitie laseru je kontraindikované v blízkostí očí, gonád, štítnej žľazy a u mladých zvierat v oblasti rastových zón, rovnako v prípade onkologických pacientov.

Laserová terapia je demonštrovaná a potvrdená na základe reálnych vedeckých poznatkov. Je to neinvazívna terapeutická metóda, ktorá efektívne redukuje potrebu používania antibiotík a nesteroidných antiflogistík, výrazne skracuje dĺžku rekonvalescencie pri rôznych patologických stavoch. Obsluha moderných veterinárnych laserov je nenáročná a po krátkom zaškolení ju zvládne aj pomocný personál veterinárneho pracoviska. V neposlednom rade je významným aspektom pre praktika aj značná ekonomická rentabilita laserovej terapie.

Efektivitu terapeutického laseru LaserFlex LT16 nám demonštrujú aj konkrétne klinické prípady ošetrené praktickými veterinárnymi lekármi, ktorí s daným prístrojom pracujú (Obr. 4 a 5).

Obrázok 4.     Rana po pohryznutí u 8.r. Shar-peia, ošetrená pomocou Laser Flex LT 16:  1x denne  3 dni po sebe každý deň, foto č. 1 – deň príchodu pacienta na ambulanciu (pondelok); utorok, streda a štvrtok pacient denne ošetrovaný laserom;  foto č. 4. je piatok (5. deň od prijatia pacienta). Zdroj: MVDr. Katarína Garajová, GAJA Vet Trenčín

Obrázok 5.   Infikovaná rana u 14 r. Yorkshire teriéra, ošetrenie pomocou Laser Flex LT16:  1x denne 3 dni po sebe každý deň, následne 1x týždenne počas 3 týždňov. Zdroj:  MVDr. Gabriela Súľovská, Veterinárna ambulancia MVDr. Gabriela Súľovská

 

Použité zdroje:

Ronald JRiegelJohn CGodbold Jr.: Laser Therapy in Veterinary Medicine: Photobiomodulation. First published:25 March 2017, John Wiley & Sons, Inc., pp. 490. ISBN:9781119220114 |Online ISBN:9781119220190 |DOI:10.1002/9781119220190

 https://www.labordetherapy.com/laser-therapy/

https://bepainfree.com.au/about-laser/

https://ivcjournal.com/laser-therapy-veterinary-medicine/