cCRP (psí C – reaktívny proteín) je proteín akútnej fázy, ktorý sa produkuje predovšetkým v pečeni psieho pacienta ako odpoveď na zápalové procesy, spôsobené infekciou, tkanivovým poškodením a i.
Zápalový proces môže byť vyvolaný množstvom infekčných (baktérie, vírusy, atď.), ale i neinfekčných agens (toxíny, trauma, atď.). Obyčajne sa prejavuje lokálnymi (začervenanie, opuch a i.) ale i systémovými zmenami a môže narušiť množstvo orgánových systémov.
Hlavnou funkciou cCRP je vyviazanie rôznych zápalových metabolitov, ako sú bunkové fragmenty, baktérie, chromatín a iné. Jeho zvýšená produkcia je indukovaná v akútnej fáze zápalu, prvých cca 4 – 6 hodín, a najvyššie hodnoty cCRP v krvi zistíme v intervale 48 hodín. Počas 1 – 2 týždňov sa hladiny cCRP v krvi normalizujú.
Indikáciou na meranie cCRP v krvi pacienta je včasná detekcia a následný monitoring systémového zápalu, vrátane posúdenia efektivity zvolenej liečby. Nárast hladiny cCRP je veľmi rýchly, je preto možné považovať cCRP za včasný ukazovateľ zápalového procesu, nakoľko hladina iných markerov (napr. bielych krviniek – WBC) stúpa v porovnaní s cCRP oneskorene (Obr. 1).
Obr. 1 Vývin hladiny zápalových markerov (cCRP a biele krvinky-WBC) počas zápalového procesu
Vo svetovej veterinárnej praxi sa stanovenie cCRP používa aj na vyhodnotenie post-operačných komplikácií. Za normálnych okolností dosahuje cCRP maximum na 2. – 3. deň po operácií (Obr. 1). V prípade, že jeho hodnoty následne začnú klesať, riziko post-operačných komplikácií v súvislostí s infekciou je veľmi nízke a použitie ATB nie je potrebné.
Obr. 2 Zobrazenie post-operačného monitoringu hladiny cCRP v krvi pacienta
Uskladnenie vzoriek a dynamika CRP odpovede
Hladina cCRP je relatívne stabilná vo vzorke plnej krvi, rovnako tiež v sére alebo v krvnej plazme. Pri teplote 4◦C môžu byť vzorky krvi skladované počas 12 hodín. Pri nižších teplotách sa hladina cCRP v sére, alebo v plazme prakticky nemení počas 2 mesiacov.
Za normálnych okolností je hladina cCRP v krvi veľmi nízka (všeobecne platí, že je výrazne nižšia ako 35 mg/l, najčastejšie okolo 5 mg/l). Jeho hodnoty ale rýchlo stúpajú v závislosti od závažnosti zápalového procesu až na hodnoty okolo 600 mg/l. Práve výrazný rozdiel medzi normálnymi hodnotami a „aktivovanými hodnotami“ robí z cCRP parameter, pri ktorom nie je potrebné stanoviť individuálnu bazálnu hodnotu.
Hladina cCRP sa nemení u psov v závislosti od veku, ale jeho stanovenie sa neodporúča u zvierat mladších ako 3 mesiace. U veľmi aktívnych zvierat môže byť hladina cCRP mierne zvýšená v dôsledku narušenia tkaniva nadmerným tréningom. Paradoxom však je, že u obéznych psov je hladina cCRP nižšia, narozdiel od obéznych ľudí, u ktorých CRP stúpa. Hodnoty cCRP stúpajú aj počas prvých 5 týždňov gravidity u súk – dosahujú hodnoty cca 80 mg/l a následne počas 5 týždňov plynule klesajú na normálne hodnoty.
Významným faktorom pri stanovení cCRP je aj eliminácia falošných výsledkov, nakoľko cCRP stúpa výlučne pri stimulácii zápalovými markermi, ako je napríklad IL-6. Jeho hladina sa teda nemení v závislosti od stresu (napr. v súvislosti s rektálnou teplotou alebo leukogramom).
cCRP okrem toho umožňuje detekciu zápalového procesu nezávisle od prebiehajúcej liečby (napr. dlhodobá, krátkodobá liečba steroidmi, použitie NSAID – carprofen, meloxicam, ale tiež opioidov ako butorphanol).
Stanovenie hladiny cCRP s použitím parametra FUJI DRI- CHEM vcCRP a jeho referenčné rozmedzie (Tab. 1):
Stanovenie hladiny cCRP pomocou biochemického analyzátora Fuji Dri-Chem NX500 je veľmi efektívne a jednoduché. Môže prebiehať simultánne s vyhodnotením ostatných biochemických parametrov. Nie je potrebná žiadna „extra“ príprava vzorky ani systémová kalibrácia prístroja.
Referenčné rozmedzie pri použití Fuji Dri-Chem vcCRP je menej ako 0,7 mg/dl. Pri použití automatického riedenia vzorky je možné stanoviť aj hladinu cCRP z veľmi koncentrovaných vzoriek (≥ 7,0mg/dl).
Tab. 1 Špecifikácia vcCRP stanovenia pomocou Fuji Dri-Chem
Čas merania | 5 min. |
Typ vzorky | Psia plazma/sérum |
Objem vzorky | 10 µl / test (21 x samoriedená vzorka) |
Dynamické rozmedzie | 0,3 mg/dl – 7,0 mg/dl (3 mg/dl – 70 mg/dl) |
Referenčné rozmedzie | < 0,7 mg/dl (< 7 mg/dl) |
Skladovanie reagencií | Slide: pod – 18°C
Diluent: 2°C – 8 °C |
V praxi teda poskytuje stanovenie vcCRP nielen možnosť identifikácie zápalového procesu, ale tiež zhodnotenie závažnosti zápalového procesu, monitoring úspešnosti liečby, odhalenie komplikácií chronických stavov pri pridružení sekundárnych infekcií, komplikácie post-operačných stavov a malých lokalizovaných zákrokov (extrakcie zubov), zhodnotenie potreby nasadenia ATB terapie po takýchto zákrokoch (Obr. 3) a mnoho iného.
Obr. 3 Použitie ATB terapie v závislosti od hladiny CRP u monitorovaného pacienta
Literárne a online zdroje:
Jose Joaquýn Ceron , Peter David Eckersall, Silvia Martynez-Subiela:Acute phase proteins in dogs and cats: current knoledge future perspectives. 2005, Vet Clin Patho, 34(2): 85 – 99, doi: 10.1111/j.1939-165x.2005.tb00019.x.
http://www.woongbee.com/0NewHome/dogCRP/LifeAssay/insert/ClinicalGuideline_cCRP_LifeAssays.pdf