Endoskopia v rukách veterinárneho lekára
“Nástroj efektívneho neinvazívneho vyšetrenia viacerých telesných systémov”
Endoskopia je neinvazívna diagnostická metóda, umožňujúca priamu vizualizáciu telesných dutín pacienta pomocou optického prístroja – endoskopu, pričom tento môže mať podľa možnej ohybnosti dve formy – rigidný alebo flexibilný. Kým rigidné endoskopy (tzv. teleskopy) sú vhodnejšie na vyšetrenie netubulárnych priestorov v organizme (napr.: brušná a hrudná dutina, kĺby. etc.), flexibilné endoskopy sa používajú na vizualizáciu tubulárnych telesných štruktúr, ako je napríklad črevný aparát, trachea, bronchiálny strom, samčia uretra, samičie pohlavné orgány, atď.). Endoskopia je veľmi efektívnou vyšetrovacou a terapeutickou technikou už aj vo veterinárnej medicíne.
Neinvazívnosť, no zároveň vysoká efektivita endoskopie je jej kľúčovou vlastnosťou a argumentom aj voči majiteľovi pacienta. Ten vyšetrením získava perfektný diagnostický a aj terapeutický výsledok s úplne minimálnym zásahom do organizmu pacienta, pri potrebe minimálnej dĺžky anestézie a následnej rekonvalescencie.
Sme veľmi radi, že sa nám v roku 2021 podarilo do portfólia EM Medical zaradiť novinku v podobe endoskopickej techniky od spoločnosti Huger, ktorá sa špecializuje na produkciu širokého spektra endoskopickej techniky a príslušenstva.
Predstavujeme Vám sofistikovaný endoskopický systém Huger VIS-68, ktorý je špeciálne navrhnutý do veterinárnej praxe. Okrem malých zvierat je toto zariadenie svojou kompaktnosťou prispôsobené aj na rýchlu manipuláciu v terénnej hipiatrickej praxi. VIS-68 je kombináciou procesora, LED svetelného zdroja a výkonného IPS monitora v jednej ucelenej jednotke, ku ktorej je možné pripojiť široký sortiment videoskopov o rôznych konfiguráciách podľa vyšetrovanej oblasti tela a veľkosti pacienta. Jeho devízou je vysoká kvalita zobrazenia bez rušivých artefaktov a obrazového šumu, dokonca aj v terénnych podmienkach.
Výrobca Huger ponúka do veterinárnej praxe ku svojej endoskopickej stanici VIS-68 aj široký výber flexibilných videoendoskopov zo série AGVE (gastroskopy) a ABV (bronchoskopy), ktoré svojimi parametrami a rozmermi vhodne splnia svoj účel v rôznych typoch veterinárnych praxí (malá prax, hipiatria) pre zobrazovanie rôznych telesných dutín pacienta (gastroskopia, bronchoskopia, sinuskopia, atď.).
Jednou z prvých vedomostí, ktoré sa veterinárny lekár počas svojho univerzitného štúdia naučí o endoskopii, sú poznatky o gastrointestinálnej endoskopii (gastroskopii), na ktorú sú tieto medicínske zariadenia primárne vo veterinárnej praxi využívané (vizualizácia nálezov v ezofagu, žalúdku a proximálnom tenkom čreve).
Endoskopia však môže byť vďaka súčasnej variabilite endoskopického vybavenia využitá na vyšetrenie rôznych telesných sústav, čo lekárovi umožňuje pri minimálnom zásahu do organizmu pacienta odhaliť množstvo esenciálnych patológií (bronchoskopia, tracheoskopia, otoskopia, rinoskopia, cystoskopia, atď.)
Primárnym cieľom využitia endoskopickej techniky u pacienta je vykonať čo najmenej invazívne, ale čo najefektívnejšie vyšetrenie tak, aby sa minimalizoval čas anestézie a urýchlilo sa tak aj prebúdzanie z nej.
Vďaka modernému vyvinutému a rozmanitému špeciálnemu inštrumentáriu sa endoskop využíva na 3 základné účely :
- Vizualizácia patologických lézií v telesných dutinách (tubulárne, netubulárne);
- Odstránenie cudzieho/prekážajúceho telesa a niektorých definovaných tkanivových más;
- Biopsia (odber vzoriek).
Nadstavbou k týmto základným úkonom v endoskopii je samotná endoskopická chirurgia. Prepracovanie hlavne rigidnej endoskopie v kombinácii s kvalitnou video-vizuálizáciou umožnilo rozvinúť endoskopické techniky, ako sú laparoskopia alebo artroskopia do štádia vykonávania precíznych operačných zákrokov pri absolútnej minimalizácii operačnej rany a dĺžky anestézie.
Obr.1 Laparoskopická cholecystektómia (Zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Laparoscopic-cholecystectomy-multiport-trocar-arrangement-using-four-6-mm-trocar-cannula_fig2_306022877)
Pomerne novou endoskopickou procedúrou je vo veterinárnej praxi laparoskopická cholecystektómia u psov (Obr.1). Rovnako sa veľmi úspešne endoskopia využíva v aviárnej medicíne a praxi exotických zvierat, okrem štandardných účelov na stanovenie pohlavia jedincov. V hipiatrii je okrem gastroskopie, bronchoskopie a artroskopie zaujímavá aj vizualizácia vzduchových vakov u koní (sinuskopia).
V prípade akýchkoľvek bližších otázok ohľadom endoskopického vybavenia neváhajte kontaktovať náš obchodný tím?
Váš tím EM Medical